Фотогалерея  Подати петицію  Карта сайту  

   Валківські Новини
  Участь Валківської районної ради у роботі
профільного Комітету Верховної Ради України
з питань паливно-енергетичного комплексу


10.10.2016

6 жовтня 2016 року о 14.00 годині у місті Києві у Комітеті Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу відбулась розширена робоча нарада під головуванням заступника голови Комітету БЄЛЬКОВОЇ О.В. щодо проблемних питань децентралізації рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату.
V сесія районної ради підтримала ініціативи і відповідний проект рішення, внесений головою районної ради ОНОШОЮ В.П. та заступником голови районної ради ЯЦИНОЮ Ю.Д. і направила звернення до Верховної Ради України щодо підтримки і якнайшвидшого затвердження законопроекту № 3038-1 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо справедливого розподілу рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату)», всебічно схвалюючи і підтримуючи законотворчі ініціативи автора цього законопроекту, нашого народного депутата України Біловола О.М....


Враховуючи зазначене, активну участь у роботі Комітету взяв заступник голови районної ради, член Правління Української Асоціації районних та обласних рад ЯЦИНА Ю.Д. разом із головою постійної комісії Харківської обласної ради з питань бюджету НЕМИКІНОЮ Л.П., які і виступили на цьому засіданні з конкретними законотворчими пропозиціями і запропонованими механізмами кореляції розподілу коштів з існуючою фінансово-бюджетною системою, напрямками ефективного використання цих коштів, складання звітності, контролю, прозорості та ін., спираючись на конкретні приклади і аналітичну інформацію на прикладах Харківської області, взагалі і Валківського району, зокрема, де проводиться активне видобування природного газу, нафти і газового конденсату.

Юрій Дмитрович ЯЦИНА був єдиним учасником, який представляв Правління Української Асоціації районних та обласних рад, районний рівень і районні ради України, тому у своєму виступі зупинився на наступному:

«Шановна Ольго Валентинівно!
Шановні народні депутати України, посадовці, запрошені!

Валківський район Харківської області, як і 9 інших районів України багатий на вуглеводні, видобуток і розробка 13 родовищ проводиться у районі 6-ма ліцензованими компаніями, переважна більшість яких приватних, - і це дозволяє суттєво скоротити залежність держави від імпортних енергоносіїв, розвивати суміжні виробництва переробних галузей, суттєво збільшити надходження до державного бюджету тощо.

(До речі, у Харківській області видобувається 84% всього природного газу в Україні, а тільки у Валківському районі – 1/4 частина загальнонаціонального видобутку місцевого «голубого» дефіцитного палива!!!)

У результаті інтенсивного здійснення на Валківщині видобутку вуглеводнів різко погіршується екологічний стан навколишнього природного середовища на значних територіях, руйнується місцева інфраструктура, виникають додаткові суттєві загрози життю і здоров’ю місцевим мешканцям, на території яких здійснюється такий видобуток, обмежується обсяг придатних територій для ведення сільськогосподарської діяльності, аквакультури. Аналіз лабораторних досліджень питної води в колодязях громадського та індивідуального користування за останні 10 років свідчить про суттєве погіршення якості і рівня питної води. А на фоні таких змін у багатьох колодязях вода зникла взагалі, що змушує місцеві громади нести додаткові затрати на будівництво і видобуток із артезіанських свердловин.

Важковаговим автотранспортом, яким користується підприємства нафтогазового комплексу, вщент зруйновані всі місцеві автомобільні дороги району, загальна протяжність яких складає 214 км, - 85-90% дорожнього покриття таких автошляхів потребує капітального та часткового ремонтів.

Натомість, відповідно до статті 29 Бюджетного кодексу України 100% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату зараховується до загального фонду державного бюджету.

За 2015 рік тільки з Валківського району було перераховано до державного бюджету рентної плати більше 1 млрд. грн.., з них 12 млн.615,9 тис. грн. – за користування надрами на видобуток нафти, 62 млн. 829,9 тис. грн. – видобуток газового конденсату і 1 млрд. 96 млн. 936,9 тис. грн. – за видобуток природного газу.

Така норма бюджетного законодавства і розподілу фінансів нівелює засади справедливого розподілу коштів між бюджетами різних рівнів, не дозволяє забезпечити здійснення належних заходів щодо покращення екологічної та соціально-економічної ситуації, стану доріг, об’єктів життєважливої соціальної інфраструктури на територіях, де здійснюється видобуток вуглеводнів.

До того ж, всі нафто- газо- видобувні підприємства і компанії не зареєстровані на території району, - тому і наповнюють бюджети інших регіонів і громад всієї України за місцем їх реєстрації!

Депутати Валківської районної ради у відповідному зверненні до Верховної Ради України схвалюють і підтримують законодавчі ініціативи автора законопроекту № 3038-1, народного депутата України Біловола О.М., обраного від Валківського району в частині наступної структури справедливого розподілу рентної плати:
90% - рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату з надр на материковій частині України зараховувати до загального фонду державного бюджету;
4% - до обласних бюджетів за місцем видобування нафти, природного газу та газового конденсату;
5% - до районних бюджетів чи бюджетів об’єднаних територіальних громад за місцем видобування нафти, природного газу та газового конденсату;
1% - до бюджетів сільських, селищних рад за місцем видобування нафти, природного газу та газового конденсату.

Порядок використання цих коштів, спрямування їх виключно до спеціального фонду районного, місцевих бюджетів, недопущення їх розміщення на депозит, кореляція цього розподілу з чинною фінансово-бюджетною системою, напрямки ефективного використання (інфраструктурні проекти: освіта, охорона здоров’я, місцеві дороги; енергозбереження, альтернативні джерела енергії, екологія, тощо), звітність, відкритість, громадський контроль, програмно-цільові довгострокові підходи необхідно зафіксувати, розробити і затвердити відповідною постановою Кабінету Міністрів України та внести зміни до Податкового кодексу України та в інші нормативно-правові документи, що регулюють цю сферу правовідносин і бюджетоутворення.

Цей Закон в перспективі сприятиме соціально-економічному розвитку регіонів і районів України, на території яких здійснюється видобуток нафти, природного газу і газового конденсату, розвитку інфраструктури та екологічному оздоровленню населених пунктів і територій, підвищенню зацікавленості місцевих громад у розвитку нафто-газовидобування, своєчасному та якісному проведенню робіт з будівництва та експлуатації об’єктів підприємств нафтогазовидобувного комплексу, що забезпечить їх надійне функціонування та нарощування видобутку вуглеводнів тощо. Додаткові фінансові можливості за рахунок надходження коштів з рентної плати дозволять органам місцевого самоврядування забезпечити соціальний і економічний розвиток місцевих територіальних громад, здійснити невідкладний капітальний чи поточний ремонт зруйнованих доріг місцевого значення, покращити водозабезпечення населених пунктів, забезпечити екологічну безпеку територій.
Крім того, прийняття запропонованих змін сприятиме справедливому розподілу коштів від рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату між бюджетами різних рівнів та забезпечить процес децентралізації влади, шляхом надання місцевим громадам більших фінансових можливостей і ліквідації диспропорцій у розвитку територій!
Дякую за запрошення і за увагу!»


Людмила Петрівна Немикіна, віце-Президент Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області зупинилась на напрямках використання коштів, які будуть зараховані до обласних бюджетів, внесла пропозиції щодо адміністрування цього податку, контролю та проектах ефективного витрачання коштів, навівши приклад регіонального конкурсу розвитку місцевих територіальних громад «Разом у майбутнє», який проводиться в області вп’яте за номінаціями: енергозбереження, добробут громад, екологія.

Також Людмила Петрівна підтримала ініціативи Валківської районної ради і запевнила про рекомендацію всім районним, місцевим радам Харківщини, Асоціаціям ОМС розглянути ці пропозиції і направити відповідні звернення до Верховної Ради для підтримки і якнайшвидшого розгляду і затвердження законопроекту № 3038-1 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо справедливого розподілу рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату)»

Всі внесені пропозиції, конкретні механізми, поправки враховані Комітетом для остаточного опрацювання, узгодження і внесення цього законопроекту до порядку денного чергового пленарного засідання Верховної Ради України у другому читанні.