Фотогалерея  Подати петицію  Карта сайту  

Видатні люди Валківщини


З ім’ям Валок пов’язане життя і діяльність багатьох видатних людей України. Зокрема, ще у позаминулому столітті торував по ній свої стежки мандрівний філософ-просвітитель, пророк землі української Г.С.Сковорода, якого саме валківська земля зцілила від важкого недугу і дарувала солодкі хвилини кохання. Тут свої перші проби пера робив літератор і журналіст першої половини ХІХ ст. Іван Петрович Вернет. Проти царської муштри відчайдушно виступав у Валках в середині позаминулого століття, одягнений в солдатську шинелю поет революціонер-демократ Павло Арсенійович Грабовський. Саме в той час, працюючи звичайним провізором у Валківській аптеці розвивав свій поетичний дар український поет Василь Степанович Кулик. В селі Черемушній народилася і виросла Маруся Вольвачівна, яка творила свої поетичні і прозові речі і зберігала їх у своїй пам’яті, доки не зустрілася з Іваном Франком, який записав і видрукував її твори у своєму "Науково-літературному віснику".

Земля валківська народила й подарувала нашому народові таких видатних майстрів художнього слова, як Петро Йосипович Панч, Гордій Максимович Коцюба та Олександр Юхимович Корж, який взяв на себе сміливість ще у 1940 році написати правдиву поему "Степова доля" про голодомор 1933 року.

На Валківщині народилися і пішли в літературу відомий драматург і прозаїк Василь Петрович Минко, критик Іван Дем’янович Момот та український поет Григорій Панасович Коляда. Після важких судових засідань тут у Валках писав свої гумористичні та сатиричні твори Сергій Петрович Чмельов, який також став жертвою сталінських репресій і загинув в ГУЛАЗі.

В селищі Ков’яги народився і виріс, закоханий у природу і людей письменник сучасності Віктор Пантелеймонович Гаман, в селі Черемушна - енцеклопедист, автор "Словника співаків України" та "Валківської енциклопедії" Іван Максимович Лисенко, в селі Гришків - поет, перекладач з вірменської мови та каламбурист Віктор Васильович Кочевський.

В районі народився і виріс відомий математик ХІХ століття, ректор Харківського державного університету 1837-1839 рр. професор Андрій Федорович Павловський.
Не раз бував у Валках і подовгу жив, в родині свого тестя, академік-лінгвіст, директор інституту мовознавства НАН України Леонід Булахівський.

На Валківщині зросли і отримали путівку в життя академік НАН України, почесний доктор Нью-Йоркського університету США Володимир Сторіжко, академік НАН України В.Г. Манжелій. Тільки в післявоєнний час у Валках народилося і поповнило наукові кадри понад 90 відомих сьогодні докторів та кандидатів наук.

Валківщина виховала народних артистів України, оперних співаків Миколу Частія та Миколу Манойла, театру драми і комедії Миколу Андрусенка, естрадного співака Валентина Реуса. Тут народився скульптор Андрій Дараган, художники Василь Золочевський, Борис Жуков та Василь Вязьмітінов. У Валках народився один з керівників уряду України Григорій Іванович Ващенко.

На Валківщині прожила  101 рік і віддала кращі роки свого життя сільському господарству, людям, селу, примножуючи своїми трудовими подвигами велич країни,  Почесний громадянин Харківської області - Катерина Гнатівна Твердохліб: депутат Верховної Ради СРСР трьох скликань в період 1954-1968 років, яка нагороджена Орденом Леніна (1948, 1949 р.), Орденом Трудового Червоного Прапора (1958 р.), Золотою Зіркою Героя Соціалістичної Праці з врученням Ордена Леніна(1965р.), медаллю «За доблесний труд» (1970р.), званням «Заслужений працівник сільського господарства УРСР» (1981р.). 65 років  - загальний трудовий стаж  Твердохліб К.Г. з всього одним записом у трудовій книжці - «Ланкова колгоспу «Більшовик»». У 2006 році нагороджена Почесною відзнакою Харківської обласної ради «Слобожанська слава».

З 1974 по 1980 роки у теперішній будівлі Валківської районної ради працював  Герой України, Почесний громадянин Харківської області, відомий політик, видатний державний та громадський діяч  Олександр Степанович Масельський.    Ім’я Олександра Масельського з гордістю носить один із кращих загальноосвітніх навчальних закладів області – заклад нового типу Валківський ліцей.

Валківською районною радою V-VІ скликань скликання вже проведено і проводиться значна системна робота щодо увічнення світлої пам’яті видатних земляків-валківчан - відкриваються експозиції в місцевому районному краєзнавчому музеї, шкільних музеях, кімнатах, бібліотеках, встановлюються на адміністративних будівлях меморіальні дошки.
           
Так, за ініціативи районної ради встановлено меморіальні дошки в місті Валки на будівлях районної ради та Валківського ліцею - Олександру Степановичу Масельському; на будівлі районної державної адміністрації – Ільченко Анатолію Івановичу, Почесному громадянину міста Валки, голові Валківської районної ради 1967-1975 років; на будівлі районного Народного Дому «Іскра» - Частію Миколі Андрійовичу, солісту Харківської та Київської опери, лауреату Державної премії СРСР; на будівлі Гонтовоярської сільської ради – Ковері Миколі Гнатовичу, Герою Соціалістичної праці, голові колгоспу «Шлях Леніна» з 1953 до 1991 року; на адмінбудівлі ПСП «Шарівка» в селі Шарівка – Войтенко Івану Івановичу, видатному господарському і громадському діячу; на будівлі Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – Буряку Івану Семеновичу – видатному сільськогосподарському і громадському діячу, ім’я якого присвоєно місцевій сільській школі, збудованій за його ініціативи та особистій підтримці.